קיבוץ נגבה – יום פעילות מעניין


המגדל ההיסטורי, הטנק המצרי, אנדרטת המגינים שליד בית הקברות הצבאי, הטרקטור הראשון, ו"חומה ומגדל". ההדרכה מתבססת על סיפורים אישיים של ותיקי נגבה, של ותיקי גבעתי ועל הספרות המקצועית.
משם יוצאים לעיבדיס (קרב בן 60 שעות), גבעה 105 (כיום גבעת תום ותומר– גינה אקולוגית יפיפייה ומאד מרגשת, לזכר שניים מהנופלים באסון המסוקים. אביו של אחד מהם הגה, תכנון והקים גינה זו ועד היום מתחזק ומטפל בה. הגינה כוללת צמחייה ארצישראלית, עצי פרי ונוף משכר, לאורך השבילים בגינה, מושמעת מוסיקה שמכניסה לאווירה ויוצרת רגעים נוגעים ללב, גבעה 113 – (גבעת ארנון) – הפריצה לנגב (מכתב המוות של יעקב ארנון), מצודת יואב (מבחוץ) – מעשה הגבורה של "ג'אנה הגרוזיני".

קיבוץ נגבה נוסד בשנת 1939 ושייך לתנועת הקיבוץ הארצי "השומר הצעיר".
מייסדי הקיבוץ הם חברות וחברים שהיו בתנועת" השומר הצעיר" בפולין, ועלו לארץ ישראל בתחילת שנות השלושים.
משנת 1933 עד 1939 היה הקיבוץ כקיבוץ הכשרה בנחלת יהודה ושמו היה "גבעת גנים" כיום ראשון לציון.
הקיבוץ עלה על הקרקע ב – 12/7/39 כקיבוץ של "חומה ומגדל", והשם נגבה ניתן לו כיוון שהיינו הקיבוץ הדרומי לבאר טוביה ( גבול "הספר הלבן" ), ונגבה פירושו דרומה – בתנ"ך " ימה, צפונה קדמה ונגבה". לימים במוצאי יום כיפור 1946, נגבה הייתה בסיס יציאה לבניית 11 הנקודות בנגב.
הקיבוץ נמצא על כביש מס' 35 בצמוד לקיבוץ שדה יואב, בין אשקלון לצומת קריית גת וכביש מס' 3 בין צומת קריית מלאכי לאשקלון.

המוזיאון הפתוח – נגבה

מתוך האתר: "אספר סיפור-
ב12/7/48 הקרב נטה לרעתנו.ההפגזות וההפצצות שהחלו ב06:00 בבקר חרשו את אדמת נגבה.להקות ספיטפיירים וליסנדרים מצריים באו גלים גלים והמטירו אש. שתי סוללות התותחים ומרגמות ירו אש מהירה ולוחמי נגבה-חסרי אונים. גל אחרי גל של חי"ר נהדף
וצוות הפיאט עם משליכי בקבוקי מולוטוב בלמו את הטנקים.קשר האלחוט נדם. הרסיסים קיצצו את האנטנות ותחושת היאוש החלה להתגנב אל הלבבות של המגינים.
כבר איבדנו 5 הרוגים ושישה עשר פצועים. קובה וילן המפקד מספר:
"נכנסתי לבונקר של הפצועים, ובידי ארגז רימוני מילס.לכל אחד הנחתי ביד את הרימון .
אמרתי: לאחר שהמצרים הורגים אותנו הם מתעללים בגופותינו.זה פוגע במורל העם.
אסור לנו לתת להם את הסטיספקציה(נחת) להראות את גופותינו. אתם יודעים מה לעשות עם הרימון כשתשמעו בחוץ קולות בערבית.
אחרי כשעתיים הם החלו בנסיגה. שבתי ואספתי את הרימונים מן הפצועים.
המוזיאון הפתוח- נגבה הינו מסגרת מורשתית, המהווה מוקד לעשייה חינוכית ותיירותית.
בהגדרתו המשפטית הוא "מוזיאון פרטי" של הקיבוץ , מפני שאינו עונה על קריטריונים הקשיחים של איגוד המוזיאונים או של אגף המוזיאונים של משרד החינוך.
בהיותו אתר מורשת פרטי אין הוא מוזיאון של משרד הביטחון, אף על פי שמהווה אבן שואבת ליחידות צה"ל רבות, וזאת בזכות סיפור מעשי גבורה של ותיקי הקיבוץ"….

גבעת תום ותומר

גינה אקולוגית יפיפייה ומאד מרגשת, לזכר שניים מהנופלים באסון המסוקים. אביו של אחד מהם הגה, תכנון והקים גינה זו ועד היום מתחזק ומטפל בה. הגינה כוללת צמחייה ארצישראלית, עצי פרי ונוף משכר, לאורך השבילים בגינה, מושמעת מוסיקה שמכניסה לאווירה ויוצרת רגעים נוגעים ללב

 

לעוד טיולים ואטרקציות באיזור אשקלון